kl 2.12 besluttede LeeLoo sig for at der skulle ske noget, og da klokken var 4.15, mens jeg forøvrigt havde Riley i røret, fødte hun den sidste af tre killinger. De er godt nok ikke særlig store sådan nogle, men alligevel kan de opdeles i størst, mellem og lille bitte.
Jeg har også haft æren af at klippe navlestrenge over og se en kat prøve at æde en/sin moderkage(r) - yams! Det er god guf og meget normalt, men et eller andet sted er jeg glad for at de smider den ud, så vidt jeg ved, på sygehusene og det ikke er noget man får med i en doggybag når man smutter hjem med ungen (for dem der har prøvet det altså.)
Men til sidst så skal I da også lige have et billede af de 3 små og den stolte mor - som forøvrigt ikke var den hurtigtste knallert på havene da fødslen endelig gik i gang. Hvis I nogensinde hører at en kat nok selv skal klare det hele - så tror ikke på det!!
Billede